...Kůň má jen ty chyby, které ho naučil člověk...

Únor 2007

ANGLICKÝ PLNOKREVNÍK

26. února 2007 v 16:33 | Končula |  Plemena
ANGLICKÝ PLNOKREVNÍK, POLOKREVNÍK
Popis:
výška: výška v kohoutku je průměrně 162-164,5 cm, alejsou i typy 144,2 nebo 173.
zbarvení: nejčastější zbarvení je hnědák,tmavý hnědák nebo ryzák, ale toto není zavádějící,přípustná jsou prakticky všechna zbarvení (viz článek ZBARVENÍ ).
stavba těla: dlouhý trup, tudíž mají výkonné plíce a větší místo pro srdce, mají menší inteligentní hlavu, která je položena na elegantním krku a svalnatou záď s dobře nasazeným ocasem.
charakter: temperamentní, odvážný, a rychlý. Je vhodnější pro zkušenější jezdce.
původ: pochází z Anglie a byl šlechtěn v 17.- 18. století, jeho šlechtění bylo speciálně zaměřeno na rychlost... Pozor! označení koně plnokrevník nebo polokrevník, závisí na vyšlechtěnosti krve!
zajímavost: anglický plnokrevník je nejrychlejším koněm na světě a zvláštně plnokrevníci jsou mimořádně dobří i ve skocích.
Toť vše...čusík příště, pa vaši Končulové

BLOG....

22. února 2007 v 16:36 | Končula |  Tipy
Když už jste se nabažili pohledem na náš blogísek, tak se ještě jukněte na blog www.equik.blog.cz

STOP! Týrání koní STOP!

22. února 2007 v 16:33 | Končula |  Týrání koní
TÝRÁNÍ KONÍ
Na stránce www.utulekprokone.vys.cz uvidíte hrozné věci !!!! POMOZTE KONÍM !!!!! Mrkněte na tohle video a připravte si kapesník!!!!!!
A další "perla" od lidí (....), kteří si neumí vážit tak výmečných zvířat jko jsou koně!!!
A na konec jednu "bombu".....TEROR!!! ...Rodeo je americkou tradicí a spoustu lidí si ho většinou několikrát do roka "užije"....Jsou slepí?? A co takoví ochránci zvířat? Vadí jim že támhle někde někdo projde a zašlápne broučka...vím je to také zvíře, ale neměli by se spíš zmyslet nad nečím důležitějším..., třeba Americkým ródeem nebo ilegálními převozy koní do Polských jatek? Není přece jenom kůň důležitější, než-li nejaký ubohý brouček...ŘEKNĚTE SVŮJ NÁZOR!!! Napište ho do komentářů a nebo na e-mail konculove@seznam.cz STOP!! zbíjení, teroru STOP!!
A pro další ukázku tu máme "cestu na smrt", opět převozy koní do polska přez ČR..... http://www.svobodazvirat.cz/cestanasmrt.html
Každým rokem je asi 40 tis. živých koní vyvezeno z Polska do Itálie na jatka. Trasa může být až 2 500km dlouhá, táhne se přes 5 zemí včetně ČR a trvá až 5 dní. Takto dlouhá trasa by byla i při zajištění dobrých podmínek pro koně velice náročná. Se zvířaty je navíc během cesty nakládáno velmi krutě. Často jsou porušovány předpisy, které ukládají přestávky na odpočinek, krmení a napojení zvířat. Výjimečná nejsou ani zranění zvířat, způsobená nevhodnými či zastaralými kamiony, potyčkami mezi zvířaty i nevhodným zacházením při nakládání zvířat.
To vše se děje naprosto zbytečně a jen kvůli italským spotřebitelům, kteří požadují čerstvé koňské maso.

Základy vytrvalosti

19. února 2007 v 16:38 | Končula |  Soutěže
VYTRVALOSTNÍ JÍZDY
Délka: jezdí se trati dlouhé 40-160 km ovšem někdy i více (CHUDÁK KONÍK:-( !!!!! )
Zajímavé je, že koník je vítěz když pouze dojede,přotože na trati jsou tzv.:
VETERINÁRNÍ PROHLÍDKY,při nichž koně kontroluje speciální veterinární lékař,který koni zkontroluje srdeční akci (tep),dýchání a pokud je dech příliš rychlý koník si musí odpočinout nebo nesmí v závodě pokračovat. Kůň jakkoli zraněný ač jen minimálně,také nesmí pokračovat v závodě.
Každý jezdec má svůj tým tzv.: podpůrný tým, který na každé zastávce závodu koníka ochlazuje,dá mu napít a najíst, prostě se stará o jeho pohodlí.
Oblíbené plemeno pro vytrvalost je ARAB
ARAB
-je pro vyt. ideální, protože má silné nohy a kopyta a vydrží dlouhé jízdy
-je rychlý,obratný a odolný, také unese značně velkou váhu....
Další oblíbená plemena: polokrevní arabové, angloarabové a američtí jezdečtí koně
Stránky pro vytrvalost: www.vytrvalost.cz najdete zde kalendář soutěží , výsledky soutěží , pravidla mezinárodní jezdecké federace(FEI) novinky atd...... atd...... no a vůbec podívejte se sami!!
Paa zasejc příště...Končula

Stáj

15. února 2007 v 18:25 | Končulka |  Údržba stáje
V TÉTO RUBRICE SE DOZVÍTE NĚCO O TOM JAK UDRŽOVAT STÁJ
Jak jistě víte tak nestačí jen se starat o koně ale také udržovat jeho bydlení neboli stáj! Což znamená že pokud vlastníte svého koně tak nebude stačit jenom každý měsíc zaplatit ustájení.
Z toho vyplývá že musíte každý den vykydat hnůj nandat koníkovi nové seno vodu a čistou podestýlku.Pokud na to nemáme prostředky tak alespoň jednou za 2 dny, (ale koni to určitě neprospěje). Popřípadě najít někoho kdo se obětuje a vy se pak budete jenom vozit!
Pokud si ,ale chcete pořídit koně měli byste mu nejdříve poskytnout zázemí nemusí to být nic přepychového ,ale musíte vědet ,že se tam bude cítit dobře a také že na něj budete mít dost času ,protože jinak by váš koník strádal !!!!!
No nic vrátíme se k našemu tématu neboli co budeme potřebovat k údržbě stáje takže tady to je: Určitě budete potřebovat kolečko nebo něco čím budete vyvážet špinavou podestýlku, vidle na nabírání , lopatu , kyblík na přenašeni vody pokud nemáte tekoucí zdroj , ve stáji by měl být vbudovaný žlab na žrádlo nebo žlab rohový,potřebujete také přísun sena a podestýlky!
Samozdřejmě také potřebujete stálý přísun žrádla (viz.článek o papáníčku) přeci nechcete aby jste před krmením zjistily že už takzvaně "neni" a váš koník bude kvůli tomu držet hladovku!
Tohle je asi všechno to podstatné ostatní věci můžete přikupovat podle vlastní potřeby což jsou například hrábě pokud máte pilinovou podestýlku atd.....atd.... Doufám že vám tenhle článek alespoň trochu pomohl zorientovat se ve věcech ohledně koupě vybavení do stáje! Nepíšu moc rychle a tenhle článek mi zabral docela dost času takže bych byla ráda kdyby jste si to chtěli zkopírovat tak abyste se mě nejdřive zeptali a chyby kdyžtak tolerujte!Takže, dobře se starejte o svého koníka a AHOJ!!
VAŠI KONČULOVÉ

Plemena

6. února 2007 v 14:56 | Končula |  Plemena
V tomto článku nejspíše těd najdete něco o ruzných plemenech koní dozvíte je například něco o jejich původu , historii dnešním využití pro sport jak se postupně vyvíjelo atd... není zde zatím všechno ale budeme se snažit to napravit!!!
VAŠI KONČULOVÉ